Det var en søndag i maj, og solen stod over Vejle Stadion. På banen blev der spillet en kamp, der havde betydning for det ene af de to hold. Det var det andet hold, der vandt.
FC Fredericia tabte 2-0 til Vejle Boldklub i 31. spillerunde af 3F Superliga, og resultatet betyder, at fæstningsbyens hold de facto er rykket ud af landets bedste række efter klubbens første og hidtil eneste sæson. Med en runde tilbage er afstanden til Randers FC vokset til seks point, og målscoren er femten mål dårligere end kronjydernes. Silkeborg IF er reddet uden at have spillet, og Vejle Boldklub afsluttede med en sejr en sæson, hvor nedrykningen for længst var en kendsgerning.

Kampen begyndte, som tabellen havde forudsagt. FC Fredericia satte sig på boldbesiddelsen og spillede bolden rundt med ro, mens Vejle Boldklub stod kompakt og afventede. Andreas Pyndt sparkede et frispark, som Tobias Haahr Jakobsen reddede med fingerspidserne. Christian Gammelgaard kom fri ved feltet og sendte bolden ud til målspark. Sofus Johannesen blev spillet helt fri af Emilio Simonsen, men sparkede afslutningen i sidenettet. FC Fredericia havde bolden, men de helt store chancer ville ikke ind.
Efter elleve minutter måtte Adam Nygaard sætte sig i græsset med det, der lignede en forstrækning i baglåret. Den tyveårige midterforsvarer humpede af banen, og Jeppe Kudsk kom ind langt tidligere end planlagt. Det var Michael Hansens første ufrivillige skifte i kampen.
Så kom scoringen. Vejle Boldklub havde i kvarteret op til ikke været farlige i et eneste minut, men i det nittende slog Christian Gammelgaard et indlæg ind over feltet, og bagved kom Tobias Bach. Bach headede bolden i målet, og Valdemar Birksø, der havde været på vej tilbage på banen efter en periode uden spilletid, fik fingrene på bolden, men kunne ikke holde den ude. 1-0 til Vejle. De forventede mål på målet, det statistiske udtryk for hvor sandsynligt det er, at en afslutning ender bag stregen, lød efter halvlegen 0,53 til FC Fredericia og 0,26 til Vejle. På talskemaet for redninger forhindrede Birksø minus 0,47 mål. På tavlen lød det 1-0.

Resten af første halvleg fortsatte, som indledningen havde lagt op til. FC Fredericia havde halvanden gang så meget af bolden, fem hjørnespark mod nul og femten berøringer i feltet mod ni. Vejle Boldklub havde det ene mål, der talte. Mike Vestergård tacklede Sofus Johannesen, og Andreas Pyndt sparkede et frispark, der reddedes. Christian Sørensen fik gult kort for at hive Johannesen ned. Lasse Nielsen fik et knæ i knæhasen efter en duel med Friday Etim og blev liggende i smerte. Halvlegen sluttede med to minutters tillægstid, og FC Fredericia gik til pause med problemet.
Michael Hansen reagerede i pausen ved at sende Svenn Crone på banen i stedet for Felix Winther. Anden halvleg begyndte med samme billede. FC Fredericia havde bolden og spillede den frem, men i den sidste tredjedel ville det ikke åbne sig. Daniel Kristjansson kom til afslutning fra distancen, der sad lige nede ved stolpen, men Tobias Haahr Jakobsen kastede sig og nåede ned til bolden. Den unge VB-keeper var en af kampens figurer.
Vejle Boldklub fik kontramuligheder, og to gange var det meget tæt på 2-0. Mikkel Duelund afsluttede inde i det lille felt, men Birksø stod stor og reddede. På riposten kom Christian Gammelgaard til afslutning, men Jeppe Kudsk sparkede bolden væk på stregen. Senere blev Bismark Edjeodji spillet i dybden, men Birksø reddede igen. Da bolden kom ud foran feltet, curlede Duelund mod det lange hjørne og forspildte. FC Fredericia spillede mest, men Vejle havde i lange perioder de største chancer.
Michael Hansen byttede Emilio Simonsen og Jonatan Lindekilde ud med Gustav Marcussen og Oscar Buch. Friday Etim fik bolden helt fri foran mål, men kunne ikke få foden ordentligt på. Marcussen sparkede uden for feltet, men sendte bolden to meter over mål. Med ti minutter tilbage skiftede Hansen sin sidste mand. Malthe Ladefoged kom på banen, og Frederik Thykær Rieper, der er anfører og midterforsvarer, blev skubbet frem i forreste linje. To midterforsvarere, Rieper og Kudsk, stod fremme som angribere, og det var den taktiske disposition, der fortalte, hvor situationen var.
Bismark Edjeodji fik gult kort for et frispark mod Birksø, da keeperen havde dækket bolden af til målspark. Lasse Nielsen fik også gult, hvilket koster karantæne i sidste runde. Friday Etim fik gult for et saksespark, der ramte Christian Sørensen, som dog beskyttede sig med armen og slap med behandling. Andreas Pyndt fik gult i overtiden og brølte sin frustration ud.

Der blev lagt fem minutter til. FC Fredericia satsede alt frem mod målet, men Tobias Haahr Jakobsen var sikker i sine indgreb. På Vejle Stadion ventede de på den frikspark, der ville sende bolden ind i feltet. Men i sidste minut af overtiden, da FC Fredericia var hævet til midten af banen i jagten på et mål, modstød Vejle Boldklub. Mikkel Duelund afsluttede kampen og scorede til 2-0.
Slutfløjtet kom kort efter, og dermed var det matematisk forbi. FC Fredericia, der havde vundet oprykningen i foråret 2025 efter fireogtyve år i 1. division, og som havde overrasket de fleste i efteråret med ti point i de første seks runder, ender nu sin første sæson i 3F Superliga med en placering under stregen. Med en sidste kamp tilbage hjemme mod Silkeborg IF om en uge er placeringen uden betydning. Silkeborg er reddet, FC Fredericia er rykket ned, og Vejle Boldklub afsluttede en sæson, hvor klubben tre gange tidligere har overlevet ved et mirakel, og hvor mirakler i år ikke kom.










