Vejle Avisen

Nyheder og indsigt fra Vejle.

vejleavisen.dk › Krimi

Politiet opretholder den skærpede indsats ved de danske grænser

Politiet opretholder den skærpede indsats ved de danske grænser

Som følge af udviklingen i det aktuelle trusselsbillede opretholder politiet den midlertidige skærpede indsats ved de indre danske grænser til og med den 22. august 2023

Rigspolitiet har på anbefaling fra Politiets Efterretningstjeneste (PET), fundet det nødvendigt at opretholde den midlertidigt skærpede indsats ved de indre danske grænser.

Den skærpede indsats blev iværksat den 3. august 2023 og forventes indtil videre opretholdt frem til og med den 22. august 2023. Det betyder bl.a., at man fortsat vil kunne opleve stikprøvevis grænsekontrol i forbindelse med indrejse fra Sverige, og at grænsekontrollen mod Tyskland fortsat er intensiveret i denne periode.

"Opretholdelsen af den skærpede indsats ved grænsen er en sikkerhedsforanstaltning, der skal bidrage til at hindre personer, som udgør en trussel mod landets sikkerhed, i at indrejse. Dette omfatter ud over den konkrete kontrol også det præventive i risikoen for at blive stoppet i en kontrol," oplyser chefpolitiinspektør i Rigspolitiet Peter Ekebjærg.

Del artiklen

Læs også

87-årige Arne er fundetPolitiet rykkede ud efter kvinde på motorvejsbroHavde 10.100 kroner på sig, men politiet tog pengene til hans gældEt års fængsel for narkosalg og tyveri af fem cykler