Vejle Avisen

Nyheder og indsigt fra Vejle.

vejleavisen.dk › Business

Inflationen i Danmark rammer laveste punkt siden februar 2021

Inflationen i Danmark rammer laveste punkt siden februar 2021

September bragte positive økonomiske nyheder, da inflationen i Danmark faldt til 0,9% sammenlignet med samme måned sidste år.

Det viser de nyeste data fra Danmarks Statistik. Dette niveau af inflation er det laveste, vi har set siden februar 2021. August bød på en højere inflation på 2,4%, men september måneds tal repræsenterer en markant nedgang. Dette markante fald skyldes primært lavere energipriser.

Yderligere analyser viser, at kerneinflationen - der ser bort fra udsvingende energi- og råvarepriser - også er faldet. Den ligger nu på 3,7%, en nedgang fra 4,2% i den foregående måned.

Del artiklen

Læs også

Millioner til gammelmedierne: Sådan fordeles de i 2026Elgiganten øger overskuddet med en fjerdedelKendt bilforhandler i Fredericia er solgtGittes butik er vokset ud af sine lokaler: Nu åbner hun en helt ny Please Stay i Vendersgade