Vejle Avisen

Nyheder og indsigt fra Vejle.

vejleavisen.dk › Sport

FHK-spiller fik slutrundedebut i vildt comeback

Einar Olafsson kom på banen for Island, da de i slutminutterne leverede et stort comeback mod Serbien og spillede uafgjort.

Olafsson er med til en slutrunde for første gang, og selvom han primært er med for at lære, fik han minutter på banen, da det spidsede til mod Serbien.

Serbien kom med fremskudt bryst, og selvom Island var favoritter på forhånd, var de altså ved at løbe med sejren.

Ved pausen førte Island 11-10, men i anden halvleg var serberne bedst og førte 27-24 med tre minutter igen, men så gik der gummiarm i den for Serbien.

Island, med FHK-spilleren Olafsson på banen i forsvaret, fik fremprovokeret serbiske fejl, og efter et boldtab med ti sekunder igen endte Island med at få udlignet til kampens resultat 27-27.

Del artiklen

Læs også

87-årige Arne er fundetPolitiet rykkede ud efter kvinde på motorvejsbroDerfor ligger nogle af AVISENs historier bag en betalingsmurHavde 10.100 kroner på sig, men politiet tog pengene til hans gæld