Vejle Avisen

Nyheder og indsigt fra Vejle.

vejleavisen.dk › Krimi

Fængslet efter vild biljagt fra Vejle til Bredsten – kærer afgørelsen

Fængslet efter vild biljagt fra Vejle til Bredsten – kærer afgørelsen

KRIMI. Den 43-årige kvinde fra Vejle, som tirsdag aften blev anholdt efter en længere biljagt, er onsdag eftermiddag blevet varetægtsfængslet i fire uger.

Det oplyser Sydøstjyllands Politi på det sociale medie X.

»Kvinden er blevet varetægtsfængslet i fire uger. Hun har kæret rettens afgørelse,« skriver politiet.

Kvinden blev tirsdag aften forsøgt stoppet af en patrulje i Vejle, men nægtede at standse. I stedet udviklede det sig til en hektisk eftersættelse, som først sluttede ved Bredsten, hvor kvinden blev anholdt.

Hun er sigtet for en række forhold, herunder fareforvoldelse, tyveri af bilen samt kørsel uden førerret.

Kvinden har kæret rettens afgørelse om varetægtsfængsling, og det betyder, at landsretten nu skal tage stilling til, om fængslingen skal opretholdes.

Politiet har endnu ikke frigivet nærmere detaljer om sagen eller kvindens mulige motiv.

https://sydavisen.dk/43-aarig-kvinde-anholdt-efter-hektisk-biljagt-fra-vejle-til-bredsten/
Del artiklen

Læs også

87-årige Arne er fundetPolitiet rykkede ud efter kvinde på motorvejsbroHavde 10.100 kroner på sig, men politiet tog pengene til hans gældEt års fængsel for narkosalg og tyveri af fem cykler