Vejle Avisen

Nyheder og indsigt fra Vejle.

vejleavisen.dkSport

Eriksen har det godt og ventes udskrevet

Eriksen har det godt og ventes udskrevet

SPORT. Christian Eriksen har det godt og ventes hurtigt udskrevet, oplyser landsholdslæge Morten Boesen dagen efter, at den danske midtbanespiller faldt om under søndagens venskabskamp mod Ukraine i Odense.

»Jeg har talt med Christian her til morgen, og han har det godt. Han er sammen med sin familie og ved godt mod. Forventningen er, at han hurtigt kan blive udskrevet og tage hjem«, siger Morten Boesen.

Eriksen blev kørt til Odense Universitetshospital efter omfaldet og var natten over indlagt til observation. Landsholdslægen har tidligere bekræftet, at Eriksen var kortvarigt bevidstløs, men hurtigt kom til sig selv igen, og at den ICD-enhed, han fik indopereret efter hjertestoppet ved EM i 2021, virkede efter hensigten. Eriksen gik selv fra banen. »Vi tager godt hånd om spillere og stab og er i kontakt med dem løbende«, siger Morten Boesen.

Kampen, hvor Danmark førte 2-1, blev afbrudt i det 65. minut og genoptages ikke.

Læs også

Cheftræner Mathias Madsen før premieren: »Det eneste, der tæller, er to point med hjem i bussen«LIVE: FHK jagter 1/8-finalen – følg pokalbraget mod Odder herPolitiet stoppede mand midt om natten – så fandt de kokainenOrkideer, hajtænder og fem strande med Blåt Flag. Bjarne har brugt tyve år på at vise, hvad Fredericia gemmer