FOTO: Vejdirektoratet
FOTO: Vejdirektoratet

Bilister på E45 over Vejlefjordbroen skal endnu en gang væbne sig med tålmodighed i den kommende weekend. En akut skade på en fuge i motorvejens sydgående spor viste sig at være mere omfattende end først antaget, og derfor skal der udføres yderligere reparationer.

I sidste uge blev der foretaget en nødreparation, men nu skal de midlertidige stålprofiler udskiftes med nye, som er fremstillet i løbet af ugen. Arbejdet udføres som døgnarbejde fra fredag den 27. februar klokken 20.00 til mandag den 2. marts klokken 05.30.

I perioder vil der kun være ét spor farbart i sydgående retning forbi arbejdsstedet. Det gælder særligt lørdag morgen og formiddag, hvor der må forventes væsentlig kødannelse og op til 45 minutters ekstra rejsetid.

Ifølge Vejdirektoratet er det forventningen, at et ekstra spor kan åbnes omkring klokken 13.00 lørdag, men tidspunktet afhænger af arbejdets forløb og eventuelle udfordringer undervejs.

Resten af lørdagen vil der være to spor farbare, indtil der igen lørdag aften inddrages to spor frem til søndag morgen. Søndag forventes to spor at være åbne hele dagen.

Hastigheden nedsættes lokalt til 80 kilometer i timen forbi arbejdsområdet, som bliver tydeligt afmærket med trafikkegler.

Vejdirektoratet oplyser, at den forestående reparation ikke er en permanent løsning. Der arbejdes på et projekt for udskiftning af de to hårdest plagede fuger i sydgående retning. Myndigheden beklager de gener, arbejdet medfører, og henviser til trafikkortet på Vejdirektoratets hjemmeside for løbende opdateringer.