Fredericia Avisen har trolig dækket FredagsJam i en længere periode. Jammen, der på det bedste viser, hvad Fredericias mange talenter kan byde på, stedet der viser, at musikken kan samle unge som ældre musiker i byen til spændende indslag. Talenter der ud fra en toneart bare jammer over hele registeret, vokalister der viser vi i byen har nogle der kan fyre den af langt over X-faktor-niveau, hvilket dog ikke er en kvalitetsbetegnelse i sig selv.

På det sidste er Jammerne mere højdepunktet en den smalle eksperiment musik inden for jazz, der har varmet op, hvilket udelukker bredden i musikken og dermed folkeligheden.

Nana Pi der er arbejdshesten bag FredagJam har et utroligt stort musikalsk netværk, hun gør en kæmpe indsats for at booke og på dagen at få det hele til at løbe rundt, yderlig er hun et geni på sit hovedinstrument. I denne anmelders øjne er de indledende orkestre dog ved at blive smallere og smallere samt ensartet i stil, spændingen mangler, der er mange andre musik stile, den blødere jazz, pop, rock, country, dansk musik og meget mere der burde være repræsenteret for mangfoldighedens skyld.

Alternativt kan man ændre navnet, så det er mere retvisende for den musikstil, der hovedsagelig præger fredag eftermiddage på det sidste, som i anmelderens øre går i retning af eksperimental avant-garde jazz med præg af 1950’erne og 1960’erne, hvor fænomenet opstod.

Jeg anbefaler kræfterne bag FredagJam til at få folkeligheden tilbage og dermed publikum. Navne som Casper Clowns, Dubbeltrion og Musokes Odyssé mf. der tidligere har været tilknyttet og udgjort en variation i stil og lyd og dermed bredden, gjorde det spændende at komme til Jam, det var som at åbne en æske chokolade, ja, ja den er lånt fra en film! Man vidste ikke, hvad der ventede en kun, at det vil være spændende.

De gode Jammer ofte tilknyttet Kongensgade 111 er rygraden, der sikrer den musikalske jamkvalitet, da de kan spille med, hvem som helst uanset stilart, og kan det blive mere udfordrende end at sætte blæser på countrymusik eller lignende? Udfordrer jer selv om fredagen.

Fredericia Avisen støtter som eneste medie konsekvent 100 procent op om lokalmusikken fra de ukendte amatører, opkomlinger som tumlinger, vi er der for alle, ikke kun de kendte. Spiller røv og gulvsand stiller vi op hvis tiden tillader, kommer de kendte er vi der måske. Som lokal medie er det naturligt for Fredericia Avisen at være der for de lokale, fra klassisk til heavy over folkemusik og gospel i skal bare give os et praj. Fredericia Avisen har over 100.000 læsere. Musik og kultur er imellem de mest læste artikler, så Fredericia Avisen er en af kulturbærerne i lokal området.

Fredericia Avisen støtter gerne Jeres kulturbærende projekter i lokalområdet, men I må også forvente vi ikke falder pladask på halen for det hele. Det folkelige og bredden må ikke overses, fordi en kunstner får et maleri af en appelsin til i dennes sind til at ligne en hest, er der andre der ”kun” ser appelsinen, virkeligheden er i beskuerens øjne og øre. Det samme gælder for FredagJam, som Paul Mccartney siger i sangen Live and let die citat ” When you were young and your heart was an open book – You used to say live and let live, But if this ever changing world in which we’re living – Makes you give in and cry – Say live and let die.” Moralen er, vi er i svære tider, publikum skal vælge imellem varmeregningen og musik- og kunst budgettet, derfor bliver det ”live and let die” hvis folkeligheden tilsidesættes for den smalle målgruppe. En “Laissez faire” holdning til virkeligheden går hverken på den korte og lange bane.

Poul Rand, Musikanmelder Fredericia Avisen